България и ЕК обсъждат бъдещето на енергетиката: нови ядрени мощности, ПАВЕЦ и декарбонизация

Министърът на енергетиката Жечо Станков и Тереса Рибера, изпълнителен вицепрезидент на Европейската комисия, обсъдиха на 20 юни ключовите приоритети и предизвикателства пред енергийния сектор в България и региона. Основен акцент в разговора беше актуализацията на Интегрирания национален план „Енергетика и климат“, благодарение на която страната вече разполага с ясна визия за развитие, постигната чрез обществен консенсус и обективни данни.
Станков подчерта, че в контекста на зеления преход България търси дългосрочни решения за въглищните региони, като например смесване на лигнитни въглища с биомаса за ограничаване на въглеродните емисии. Стратегията за декарбонизация включва и мащабни проекти за развитие на ядрената и водноелектрическата енергия.
Министърът представи плановете за изграждане на 7-и и 8-и блок в АЕЦ „Козлодуй“, с амбиция седмият блок да заработи до 2035 г., а осмият – до 2037 г., съобщават от Министерство на енергетиката. Освен това се предвижда строителство на четири нови ПАВЕЦ и възстановяване на Чаира – най-голямата подобна централа на Балканите. В момента се подготвя необходимата документация, а реализацията се планира чрез публично-частно партньорство.
На срещата присъстваха и заместник-министър Красимир Ненов и директорът на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ Петьо Иванов, като всички страни изразиха готовност за тясно сътрудничество с Европейската комисия за изпълнение на проектите в срок.