Успешна ендоскопска интервенция спасява живот на пациентка с тежко кървене от хранопровода в УМБАЛ „Света Екатерина“

Лекарите от Отделението по гастроентерология на УМБАЛ „Света Екатерина“ успешно проведоха инвазивна ендоскопска процедура при млада пациентка в тежко състояние, която имаше кървене от горния гастроинтестинален тракт. Под ръководството на д-р Иван Лютаков бе извършено ендоскопско лигиране на варици на хранопровода — метод, който спира животозастрашаващото кървене при пациенти с портална хипертония.
Случаят беше особено труден, тъй като пациентката страдаше от тромбоза на вена порта, тромбофилия и рядка генетична мутация, които усложняваха състоянието ѝ и повишаваха риска от кървене. След прецизна подготовка и успешно проведената интервенция състоянието на жената се стабилизира и тя беше изписана в добро общо състояние без нови кръвоизливи. Предстои тя да бъде наблюдавана и лекувана системно от гастроентеролог и хематолог.
Порталната хипертония представлява повишено налягане в порталната вена, което води до разширени вени в хранопровода и стомаха, които могат да се спукат и да предизвикат тежки кръвоизливи. Ендоскопското лигиране е важна процедура за овладяване на тези кръвоизливи и за подобряване качеството на живот на пациентите.
Отделението извършва тази процедура рутинно при пациенти с чернодробна цироза и варици, като част от превенцията срещу сериозни кръвоизливи. В УМБАЛ „Света Екатерина“ се полагат ежедневни усилия за високоспециализирана грижа, която спасява животи и помага на пациентите да се възстановят и водят нормален живот.