Вотът на недоверие за фискалната политика разделя партиите преди решаващото гласуване

В навечерието на третия вот на недоверие срещу правителството на тема „фискална политика“, партиите в парламента очертаха своите позиции. ГЕРБ-СДС обявиха, че вотът ще покаже кои партии действително подкрепят влизането на България в еврозоната. ПП-ДБ потвърдиха, че няма да гласуват срещу кабинета „Желязков“ поне до 8 юли, с мотива да не се саботира този стратегически приоритет, въпреки наличието на критики към управлението.
Сигурните гласове „за“ вота на недоверие към момента идват от „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“, съобщава БНТ. Представители на „ДПС – Ново начало“ и АПС не дадоха яснота относно позицията си.
ГЕРБ продължава да настоява, че основни приоритети остават членството в еврозоната, изпълнението на Плана за възстановяване и създаването на антикорупционна комисия. Лидерът на партията Бойко Борисов заяви, че вотовете на недоверие само губят времето на парламента и обвини „Величие“ в това, че е вкарана в НС именно за иницииране на подобни гласувания.
От ПП-ДБ заявиха, че не подкрепят вота, защото той саботира национална цел – приемането на еврото. След 8 юли обаче не изключват възможността за собствен вот, в зависимост от развитието на политическата обстановка.
„Възраждане“ мотивират подкрепата си с критики към бюджетната политика, която според тях е насочена към угодничене пред европейските изисквания и води страната към фалит. Те получават подкрепа от МЕЧ и „Величие“, които също настояват, че сегашното управление е вредно и че вотът е морална позиция.
Напрежението между ПП-ДБ и ГЕРБ се засили и заради изказване на Борисов, прието като заплаха от Ивайло Мирчев, който посочи, че Борисов се опасява от конфронтация с Делян Пеевски и контрола му върху прокуратурата. Борисов отхвърли твърденията с ироничен тон, като се разгневи на намесата на своето име в контекста на съдебни разследвания.
Вотът остава несигурен, но засега няма изгледи да бъде успешен, предвид отказа на ПП-ДБ да го подкрепят.