Работна група търси решения срещу сивия царевичен хоботник в земеделието

Междуведомствена работна група, създадена със заповед на министъра на земеделието д-р Георги Тахов, ще анализира последиците от нападенията на сивия царевичен хоботник (Tanymecus dilaticollis) върху земеделските култури. Това обяви заместник-министърът на земеделието Янислав Янчев по време на първото заседание на групата, проведено в хибриден формат с участието на представители от сектор „Растениевъдство“.
Целта е да се анализират резултатите от обследванията на посеви с царевица и слънчоглед и да се проучат практики от други страни в ЕС, включително Румъния, за справяне с проблема. Ще се разгледат и най-добрите предложения за устойчиво решение в подкрепа на земеделските производители.
Янчев подчерта нуждата от яснота по отношение на презасетите площи с пролетни култури в рамките на Кампания 2025. За тази цел се предвижда провеждане на онлайн анкета сред стопаните, за да се събере информация по лесен и достъпен начин.
На срещата бяха представени първите обобщени данни от наблюдението през 2025 г. При царевицата, в 19 области, обхващащи 3,1% от засетите площи, най-сериозни щети са отчетени в областите Враца и Добрич, където плътността на вредителя многократно надвишава прага от 2 бр./кв.м. При слънчогледа, също наблюдаван в 19 области (1,9% от площите), най-силно нападение е регистрирано във Враца и в село Долни Луковит. Прагът на икономическа вредност при слънчогледа е 5 бр./кв.м.
Според данните на БАБХ, при царевицата 10% от площите са със силно нападение (над два пъти прага), 26% – около прага, а 11% – под него. При слънчогледа – 26% са с висока плътност, 44% около прага, а 15% под него.
Янчев подчерта, че борбата с вредителя трябва да е балансирана – да се защити както реколтата, така и околната среда и пчелите. Затова се търсят устойчиви и справедливи решения с участието на всички заинтересовани страни – експерти от министерството, БАБХ и земеделски производители.