Европейският парламент обсъжда ключови теми: климат, отношения с Китай, сигурност и разширяване на ЕС

Днес, 8 юли, Европейският парламент провежда интензивна пленарна сесия, посветена на ключови теми от европейския и международния дневен ред.
Приоритетите на Датското председателство бяха представени от министър-председателя на Дания Мете Фредериксен, която говори пред парламента в 10:30 ч. По-късно тя даде съвместна пресконференция с председателя на Европейския парламент Роберта Мецола.
Сутринта започна с дебат за отношенията между ЕС и Китай, включително предстоящата среща на върха ЕС–Китай и въпроса за китайските ограничения върху износа на критични суровини. Очаква се резолюция по темата да бъде гласувана в четвъртък. В дебата участваха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и датският министър по европейските въпроси Мари Бйере.
Следобедът е отделен за дискусии по ситуацията в Близкия изток, както и за новото предложение на ЕК за намаляване на емисиите с 90% до 2040 г., което е част от климатичното законодателство на ЕС. Комисар Вопке Хьокстра взе участие в дебата.
Сред другите важни теми в дневния ред бяха:
Гласуване по мерки за гъвкаво съхранение на газ с цел предотвратяване на спекулации и осигуряване на по-ниски цени преди зимата.
Представяне на пакет за стимулиране на химическата индустрия в ЕС от комисаря Джесика Розвал и Стефан Сежурне.
Дебат за свободата на медиите и прилагането на Европейския акт за медийна свобода (ЕМСФ), съпътстван от специален семинар за журналисти.
Вечерна сесия, посветена на разширяването на ЕС, с обсъждане на напредъка на страни като Албания, Босна и Херцеговина, Северна Македония и Грузия.
По обяд бяха насрочени и гласувания по важни въпроси, включително:
Подкрепа за въвеждането на еврото в България;
Сигурността на енергийните доставки в ЕС;
Споразумение за устойчиво рибарство с Гренландия и Дания;
Стартирането на новата система за влизане и излизане в ЕС;
Годишният доклад на Европейската инвестиционна банка;
Запазването на паметта за жертвите на комунизма в Словения.
Всички дебати и гласувания могат да бъдат проследени на живо през сайта на Европейския парламент.