Премиерът Росен Желязков: България може да се включи активно във възстановяването на Украйна

Българският министър-председател Росен Желязков заяви, че възстановяването на Украйна е мащабен и дългосрочен процес, в който страната ни има възможност да участва чрез множество проекти, от които ще спечели както Украйна, така и целият регион. Това той каза пред журналисти в Рим, където взе участие в IV Конференция за възстановяване на Украйна.
Желязков подчерта значението на България за стабилността в Черноморския регион – по отношение на енергия, газ, пренос на данни и транспорт. Като приоритетен бе посочен проектът за железопътна връзка между Александруполис и Одеса, който ще включва и Румъния и ще се превърне в част от важен европейски коридор. Тази инвестиция, според него, се вписва в ангажимента на страните от НАТО за увеличени разходи за отбрана, включително за инфраструктура с двойна употреба.
Премиерът открои и друг важен проект — автомагистрала „Черно море“, която ще свързва Турция и Украйна чрез България и Румъния, превръщайки се в ключов сухопътен маршрут за търговия. Желязков изрази надежда скоро да бъде финализирана и договорката за трети мост над река Дунав.
Относно енергетиката, Желязков посочи значението на Вертикалния газов коридор за енергийната сигурност на Европа. Той отбеляза и потенциала на България като морска страна, включително в търговското корабоплаване.
Премиерът посочи, че за възстановяването на Украйна ще са необходими около половин трилион евро, като подчерта, че без участие на частен капитал и бизнеси този процес ще бъде изключително труден. Европейската интеграция на Украйна ще бъде основен двигател за икономически растеж и модернизация, но трябва да се базира на собствените усилия на страната.
По повод предстоящия вот на недоверие в Народното събрание, Желязков заяви, че не очаква той да бъде приет. Според него темата на вота не засяга дейността на сегашното правителство и е опит за политически натиск чрез "секторен вот".
Министърът на енергетиката Жечо Станков допълни, че договорът с турската компания „Боташ“ натоварва сериозно българската енергетика. По думите му, държавата плаща над 1 млн. лв. дневно за капацитет, който почти не се използва. Той увери, че се търсят начини за облекчаване на икономическите последици от този договор, включително чрез осигуряване на по-евтин газ.