МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен стартира клинично проучване на уникална хранителна добавка с магарешко мляко

МБАЛ „Хаджи Димитър“ в Сливен започва клинични изпитвания на иновативна хранителна добавка, базирана на лиофилизирано магарешко мляко с магнезиев сулфат – продукт без аналог на световния пазар. Проектът е финансиран с безвъзмездна помощ от Европейския съюз по програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията 2021–2027“.
Предстои изграждане на капацитет за научни изследвания, разработване на прототип и пилотна производствена линия. Очаква се проектът да приключи до есента на 2026 г. Ефектите върху имунната система и здравето ще се изследват чрез клинични тестове.
Магарешкото мляко е известно още от древността със своите лечебни качества и днес се утвърждава като суперхрана, подходяща за хора с алергии към краве мляко. Продуктът ще се предлага като сух субстрат, който ще се разрежда преди употреба. Производството ще се извършва в Сливен, с мляко от 400 свободно пасящи магарета в село Селиминово.
Клиничното проучване ще обхване три възрастови групи: от 12 до 30 г., от 31 до 50 г. и над 50 г. Доброволците ще преминават медицински преглед, ще подписват информирано съгласие, а ефектите ще се оценяват чрез изследване на имуноглобулини преди и 20 дни след приема. Не се очакват странични ефекти.
Продуктът се разработва в партньорство с Тракийския университет в Стара Загора и проф. д-р Николина Найденова. Според нейния анализ, магарешкото мляко съдържа над 300 полезни компонента и притежава антибактериално, противовъзпалително, противотуморно и имуностимулиращо действие.
Лиофилизацията – щадяща технология за дехидратация чрез замразяване – запазва всички ценни вещества и гарантира дълъг срок на годност и високо качество на крайния продукт.
Проектът е част от интегрирана стратегия за развитие на региона, включена в Концепцията на Сдружение ЮРИЦ „Здраве“ по програма „Развитие на регионите 2021–2027“.