Желязков: Започва изграждането на язовир „Черни Осъм“ и мерки за безопасност при атракциони

Премиерът Росен Желязков обяви, че стартира подготовката за изграждането на язовир „Черни Осъм“, както и на пречиствателна станция за питейни води, водноелектрическа централа и довеждащ водопровод, с цел справяне с безводието в Плевен. Ще се изготвят подробен устройствен план и инвестиционно проучване, като местната власт трябва бързо да проектира проблемните участъци от водопроводната мрежа и да предложи нови водоизточници. Областният управител е натоварен да свика кризисен щаб и да докладва седмично за напредъка на институциите.
По повод трагичния инцидент в Несебър Желязков подчерта нуждата от държавна намеса за безопасността и контрол върху атракционните дейности. Той възложи на министерствата и агенциите предложения за нова нормативна регулация, като акцентира, че отговорността не е само на търговците или родителите, а изисква координирана държавна намеса.
Освен това премиерът съобщи, че правителството ще даде съгласие за преназначаването на генерал-майор Емил Тонев за началник на Националната служба за охрана, като част от процедурата по закон. Желязков подчерта, че Министерският съвет изпълнява този ангажимент без да предлага законодателни промени, а парламентът има право и задължение да упражнява контрол и при необходимост да актуализира законодателството за специалните служби.