ЮЛНЦ да могат да се пререгистрират до 31 декември 2026 г. без такса предлага Министерство на правосъдието

Министерство на правосъдието предлага юридическите лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ) да могат да се пререгистрират без такса в единния електронен регистър на Агенцията по вписванията до 31 декември 2026 г. Ако до тази дата не бъде направена пререгистрация или има влязъл в сила отказ, дейността на ЮЛНЦ ще се смята за прекратена от 1 януари 2027 г.
Срокът за пререгистрация изтече на 31 декември 2022 г., но липсата на регламентация на последствията доведе до различни тълкувания от съда и неравнопоставеност между ЮЛНЦ. Към 1 януари 2025 г. остават 23 054 сдружения, 4 543 фондации и 735 читалища, които не са изпълнили задълженията си за публикуване на финансови отчети и деклариране на действителен собственик.
Законопроектът цели завършване на процеса по пререгистрация и вписване на всички ЮЛНЦ, регламентиране на правните последствия при неизпълнение и защита на участниците в гражданския оборот. След 1 януари 2027 г. непререгистрирани ЮЛНЦ ще могат да бъдат ликвидирани чрез съдебна процедура, с определяне на ликвидатор, покриване на разноските и двуинстанционен съдебен контрол върху отказите.
Законопроектът и мотивите към него - тук