Тол системата въвежда контрол на средната скорост и увеличава таксите за камиони от 1 септември

.....................................
01.09.2025 / 11:49

От 1 септември 2025 г. камерите на тол системата в България започват да следят не само моментната, но и средната скорост на определени пътни отсечки, съобщава Regiona.bg. Системата измерва времето, което превозното средство изминава между началото и края на участъка, и сравнява с разрешената скорост. Ако скоростта е над допустимата, глобата се изпраща по пощата. Камерите, които вече са монтирани, засичат точното време на преминаване, което прави системата по-трудна за заобикаляне в сравнение с класическите радари.

В първия етап средната скорост ще се следи по 50 отсечки, сред които магистрала „Тракия“ и Северната скоростна тангента на София. Примери за контролирани участъци са 30 км между Стара Загора и Нова Загора, 25 км между Пловдив Изток и Белозем, 36 км между Нова Загора и Сливен, както и други сегменти по магистралите „Тракия“, „Хемус“ и „Струма“.

Глобите за средна скорост влизат в сила от 1 септември, като до този момент системата работеше в тестов режим.

Освен това, от 1 септември се актуализират и тол таксите за камиони над 3,5 тона, като се повишават с още 10%, след като от 1 април вече е извършено първото увеличение. Промяната се отнася и за компенсаторните такси, които вече се изчисляват двукратно спрямо максималната тол такса за съответната категория превозни средства.

Снимка: Станимир Петков
 
 

Copyright © 2008-2025 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев