САЩ и България засилват сътрудничеството срещу трафика на фентанил

САЩ и България задълбочават партньорството си в борбата срещу фентанила и други синтетични опиоиди. В рамките на сътрудничество между Агенцията за борба с наркотиците на САЩ (DEA) и Министерство на вътрешните работи у нас беше проведено двудневно обучение за български химици от МВР и Агенция „Митници“.
Старши съдебен химик от DEA Джонатан Дъфи запозна експертите с бързи и надеждни методи за тестване на фентанил и им предостави практическа подготовка за постигане на международна акредитация ISO/IEC 17025, гарантираща точността на лабораторните изпитвания.
Временно управляващият посолството на САЩ в София Х. Мартин Макдауъл подчерта, че фентанилът е сериозна заплаха за обществата и в двете държави, а съвместните усилия повишават капацитета на България да предотвратява трафика на този наркотик. Аташето на DEA Скот Капороси допълни, че модерните методи за анализ подпомагат по-успешното съдебно преследване и позволяват проследяване на глобалните канали за доставка.
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов увери, че МВР ще остане надеждна бариера срещу проникването на фентанила в Европа. Той поздрави участниците в обучението и подчерта, че сътрудничеството с DEA вече е довело до повече изземвания и успешни разследвания срещу трафиканти.
Общите действия на България и САЩ имат за цел да спрат разпространението на смъртоносния наркотик и да опазят човешки животи.
Още снимки от новината