Билетът за градски транспорт в София остава 80 евроцента, паркирането в синя и зелена зона поскъпва
През 2026 г. цените на картите за градския транспорт в София няма да се променят, а билетът ще струва 80 евроцента, съобщи столичният кмет Васил Терзиев пред Нова телевизия. Той похвали столичното метро, което наскоро е класирано на второ място в Европа, и отбеляза, че градският транспорт е добре покрит, но има още какво да се желае по отношение на надеждността, визирайки честите инциденти с трамваи.
Що се отнася до паркирането, Терзиев защити повишаването и разширяването на синя и зелена зона от 1 януари 2026 г. Синята зона ще струва 2 евро на час, а зелената – 1 евро. Кметът подчерта, че цените не са се променяли 10–15 години и увеличението има ясна икономическа обосновка, независеща от еврото. Целта е да се въведе ред в кварталите, да се облекчи натискът върху вече платените зони и да се събере ресурс за подобрения в градската среда, като идеята е шофьорите да намират паркомясто в центъра за около 7–8 минути.
На критиките, че първо трябва да се изградят паркинги и да се оправят улиците, Терзиев отговори, че практиката показва, че първо се прилага регулация, а след това се изграждат съоръжения. Според него за паркинги за 100 000 коли ще са нужни около 2,5 млрд. евро и възниква проблем с мястото за тях – подземните са ограничени заради културно-историческото наследство, а надземните противоречат на стремежа София да бъде зелен град. Кметът подчерта, че балансирането между броя на паркингите и опазването на зеленината е неизбежно.
