Седмият национален баскетболен турнир на Спешъл Олимпикс България събра над 50 атлети с интелектуални затруднения
На 29 ноември 2025 г. се проведе седмият национален баскетболен турнир като част от Европейската баскетболна седмица на Спешъл Олимпикс България. Събитието се организира в партньорство с Българската федерация по баскетбол и Sesame Национална баскетболна лига и има за цел да разшири достъпа до спорт за хора с интелектуални затруднения и да промени живота им чрез баскетбол.
В турнира взеха участие над 50 атлети с интелектуални затруднения и техни партньори от различни спортни клубове, сред които СК „Обединен спорт за всички“ – София, БК „Академик“ – Пловдив, БК „Тони-7“ – Сливен, БК „Хебар“ – Пазарджик, БК „Буба баскет“ – София, БК „Балкан“ – Ботевград, както и ученици от 95-то СУ „Иван Шишманов“ – София. Като партньори и доброволци се включиха студенти от катедра „Баскетбол“ и програмата по Адаптирана физическа активност на НСА, съобщават от prosport-bg.net.
Откриването на турнира беше направено от доц. Мариана Борукова, доц. Величка Александрова, доц. Стефка Джобова и д-р Христо Христозов. Отборът на фондация „Милосърдие“ – Сливен, включен в състава на БК „Тони 7“ – Сливен, се представи отлично и спечели шампионската титла в категорията „Индивидуални умения“.
Класиране в тази категория:
I място: БК „Тони 7“ – Сливен и СК „Обединен спорт за всички“ – София
II място: БК „Академик – Бултекс“ – Пловдив и БК „Хебър“ – Пазарджик
III място: БК „Буба баскет“ – София
Треньорите, които подготвяха атлетите през годината по програмата „Спорт за хора с увреждания“ на ММС, също заслужават похвала. Българската федерация по баскетбол продължава да подкрепя развитието на баскетбол за хора с интелектуални затруднения чрез редовни тренировки, организирани два пъти седмично от треньорите Тина Димитрова, Йордан Иванов, Светла Гавазова, Ивайло Константинов и Ивайло Христов.
Особени поздравления заслужават баскетболистите от фондация „Милосърдие“ – Сливен и треньорът Ивайло Христов, както и Камелия Грозева за усърдието и отдадеността им през изминалата година. Пожелават им се още по-големи успехи занапред.
Още снимки от новината
