Над 200 деца пресъздадоха коледарския танц на Ямбол на фестивала „Ямболски коледарски буенек“
Над 200 деца от детски градини, училища и неформални групи пресъздадоха уникалния коледарски танц, характерен за Ямбол, на детския коледарски празник, организиран от Община Ямбол и Общинския детски комплекс. В приветственото си слово в неделя кметът Валентин Ревански поздрави малчуганите за ентусиазма и таланта им, подчертавайки, че тяхното участие предава духа на Ямбол през поколенията.
В тазгодишното издание на фестивала „Ямболски коледарски буенек“ се включиха 14 детски групи на възраст от 4 до 12 години, които получиха подаръци от общината. Коледарската група на детска градина „Радост“ ще открие фестивалната част в квартал Каргона. На 20 декември младежки и мъжки куди от стария квартал на Ямбол ще се представят в зрителната зала на Народно читалище „Пробуда-1909“, а на Рождество Христово – 25 декември – над 600 коледари от пет поколения ще участват в традиционното шествие, започващо около 10:30 ч. от централния кооперативен пазар.
Същия ден ще се проведе и надиграване между куди от „Баира“ в двора на Обединено училище „Д-р Петър Берон“ от 12:00 ч. Коледното хоро за късмет ще се извие и в Градския парк на Ямбол около обяд, с празнична фолклорна програма, изпълнена от Ана Борисова и камерно-инструментална формация с ръководител Ганчо Гавазов. Концертът започва в 12:30 ч. след молебен от представители на Сливенска митрополия.
Фестивалът тази година е посветен на 70-годишнината от приемането на България за член на ЮНЕСКО и се реализира с финансовата подкрепа на Община Ямбол и ЕС – NextGenerationEU, чрез проект за развитие на градския културен живот и културното многообразие.
Още снимки от новината
