Президентът обсъди с БСП бъдещето на управлението, изборните правила и социалната политика

.....................................
18.12.2025 / 09:40

Президентът Румен Радев проведе вчера консултации с представители на „БСП – Обединена левица“ в рамките на конституционната процедура за съставяне на правителство, като в срещата участва и вицепрезидентът Илияна Йотова. Разговорът се състоя на „Дондуков“ 2 и бе част от диалога с политическите сили в 51-вото Народно събрание.

Държавният глава постави въпроса дали формацията, която досега е участвала в управлението с заявка за стабилност, вижда възможност за запазване на този курс чрез нова управленска коалиция в рамките на настоящия парламент, или страната върви към предсрочни избори. Президентът обсъди с представителите на БСП и теми като промените в Изборния кодекс, позицията им по машинното гласуване и вижданията им за социалната политика в контекста на удължителния закон за бюджета за следващата година. Той подчерта и значението на общественото доверие като основа на всяка успешна политика, както и необходимостта от по-ефективни мерки за овладяване на цените преди въвеждането на еврото.

От „БСП – Обединена левица“ заявиха, че няма да участват в разговори за съставяне на ново правителство в рамките на този парламент, но ще се включат активно в дебата за промени в Изборния кодекс, насочени към по-голяма прозрачност на изборния процес, особено при броенето на гласовете. Те изразиха подкрепа за машинното гласуване, но с уточнението, че е необходима промяна в начина на отчитане на резултатите, както и допълнителен дебат относно ролята на хартиените бюлетини.

По темата за контрола на цените преди приемането на еврото от БСП посочиха като слабост комуникационната политика на институциите, която според тях е трябвало да започне по-рано и да бъде по-активна и ясна, за да се избегнат страхове и напрежение в обществото. От партията изразиха мнение, че при наличие на политическа воля все още е възможно да бъдат приети законодателни промени за овладяване на процеса.

Снимка: Президентство
 
 

Copyright © 2008-2025 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев