България инвестира рекордните 8 млрд. лева европейски средства през 2025 г.
През 2025 година България е получила и инвестирала близо 8 млрд. лева европейски средства – рекордна сума в историята на страната, обяви вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев. Средствата са по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и кохезионната политика.
България наскоро получи трето плащане по НПВУ за близо 1,5 млрд. евро, като общо средствата от механизма достигат почти 2 млрд. евро (около 4 млрд. лв.), след три години без постъпления. Освен това правителството е договорило и финансиране по програмата REPower за 480 млн. евро.
Дончев подчерта, че през 2025 г. разплатените средства са три пъти повече от тези за предходните четири години. През 2026 г. се очаква подаване на искания за четвърто и пето плащане по НПВУ за близо 2,5 млрд. евро. Той призова темпото на работа да се запази и дори ускори, за да могат следващите правителства безпроблемно да получат и инвестират оставащите средства.
