В Северна Македония спряха разплащанията с български левове

Български левове
03.01.2026 / 09:49

В Северна Македония вече не се приема българският лев като средство за разплащане в магазини, заведения, таксита и на пазари, съобщава БНР. Плащанията в евро са възможни единствено с карта, но не и в брой, тъй като търговците не разполагат с евробанкноти и монети за ресто.

Търговци в Крива паланка и Куманово потвърждават, че от няколко дни плащанията с левове не се допускат. Местната валута – македонският денар, се преизчислява по курс от 31,44 денара за един лев, след което сумата се конвертира в евро по официалния банков курс, което прави разплащането сложно и неудобно.

С тези промени на практика изчезва и т.нар. „куфарна търговия“ през границата – практика, съществувала с години. Тя и без това беше силно ограничена, след като цените в Северна Македония станаха по-ниски от тези в пограничните български градове.

В момента жители на Кюстендил и региона пътуват до Куманово и Крива паланка основно за по-евтино пазаруване или за посещение на заведения и туристически обекти. По празниците стотици българи са посрещнали Нова година в Северна Македония, а при завръщането им се е образувала колона от автомобили и автобуси с дължина над километър на граничните пунктове „Гюешево“ и „Деве баир“.

Снимка: pixabay
 
 

Copyright © 2008-2026 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев