Граждани излизат на протест в Нова Загора срещу безотговорността на пътя след тежка катастрофа

.....................................
03.01.2026 / 11:02

На 4 януари в Нова Загора ще се проведе граждански протест под мотото „Стига толерантност към безотговорността на пътя“. Събитието започва в 15:00 ч. на кръговото кръстовище до бензиностанция ОМВ и търговски обект „Билла“ и е организирано в социалните мрежи от Иванка Кашкавалджиева, съобщи БТА.

Повод за протеста е тежка катастрофа от 31 декември 2025 г., при която загинаха двама местни жители. Инцидентът е предизвикан от водач, употребил алкохол, който при полицейско преследване се е блъснал с висока скорост в автомобила им на регулирано кръстовище.

Протестиращите ще настояват за редица мерки за подобряване на пътната безопасност: изграждане на изкуствени неравности на входовете към кръговото кръстовище, ограничаване на транзитния и тежкотоварния трафик, монтиране на камери за контрол на скоростта и преминаването на червен сигнал, въвеждане на all-red фаза на светофарите, допълнително осветление на пешеходните пътеки, ремонт и пускане в експлоатация на подлеза, по-строги наказания за шофиране под въздействие на алкохол и наркотици и ясни правила при полицейски преследвания. Сред исканията е и месечен публичен отчет от РУ – Нова Загора за нарушения, свързани с алкохол, наркотици и неправоспособност.

Организаторите призоваха гражданите до 2 януари да изпратят писмени предложения, които ще бъдат обобщени и внесени в компетентните институции. Целта на протеста е да се предотвратят бъдещи трагедии и да се увеличи безопасността по пътищата.

На 1 януари жители на града вече се събраха на мястото на катастрофата на спонтанен протест, според публикации в социалните мрежи.

Снимка: онлайн страница "Красива Нова Загора"
 
 

Copyright © 2008-2026 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев