604 млади лекари получиха дипломи, Йотова ги призова към човечност в професията
Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че държавата и обществото дължат постоянна подкрепа, разбиране и уважение към българските лекари. Тя отправи това послание по време на тържественото дипломиране на випуск 2025 на Медицинския факултет към Медицински университет – София.
На церемонията в Национален дворец на културата дипломи получиха общо 604 млади лекари – 243 български и 361 чуждестранни студенти.
В обръщението си към абсолвентите Йотова подчерта, че те стават част от общността на хората, посветили се на грижата за другите, като не само лекуват, но и помагат на пациентите да се чувстват хора. Тя акцентира, че човечността е в основата на лекарската професия и че дори най-модерните технологии и лекарства не могат да заменят човешкото отношение. По думите ѝ лекарите са „тихите герои“, за които най-голямата награда е благодарността на пациента.
Вицепрезидентът изрази признателност към лекарите и техните преподаватели и заяви, че могат да разчитат на подкрепата на президентската институция, припомняйки позицията ѝ по време на протестите на младите медици за по-достойни условия на труд.
Тя отбеляза още, че здравните политики трябва да се изработват с участието на академичната общност и студентите, като се вземат предвид техните очаквания и проблеми. Сред посочените от абсолвентите трудности са ниското заплащане, слабата организация на здравната система и трудната професионална реализация.
Въпреки това 69% от завършващите виждат бъдещето си в България, което според Йотова е доказателство за високото ниво на обучение и професионализма на преподавателите. Тя подчерта авторитета на университета у нас и в чужбина и благодари на родителите за подкрепата им, като ги насърчи да продължат да бъдат опора на младите лекари в професионалния им път.
Още снимки от новината
