Партиите от управляващото мнозинство и ДПС внасят до август общ проект за промяна в Конституцията
Партиите от управляващото мнозинство и ДПС ще внесат до края на месеца общ проект за промяна в Конституцията. Вероятно от него ще отпадне предложението на "Продължаваме промяната - Демократична България" за ограничаване на кметските мандати до два последователни. Не е ясно дали ще остане и предложението 24 май да бъде вписан в основния закон като национален празник.
Очаква се в центъра на дебатите след лятната ваканция да е реформата на съдебната власт, стана ясно от думите на председателя на Конституционната комисия на НС Радомир Чолаков от ГЕРБ- СДС.
Какво още стана ясно на първото заседание на комисията:
Важно е да се знае, че нищо не е решено, докато не бъде решено. Общият законопроект няма да предрешава никой въпрос, каза председателят на специализираната комисия Радомир Чолаков и обеща дълъг дебат.
Още преди формализирането на общия проект от ГЕРБ-СДС дадоха ясна заявка кое от проекта на ПП -ДБ няма шанс: "Мандатността на кметовете, там сме категорични", каза Чолаков.
И въпреки че подкрепят 24 май да е национален празник, конституционното му регламентиране остава доста спорно, стана ясно още от думите на Радомир Чолаков: "24 май ми е на сърце, много ми е болезнено, разбирате ли? Нека да го решим следващите дни."
ДПС днес запазиха мълчание, но от коментарите на Чолаков остана усещането, че различията в глава "Съдебна система" са по детайлите: "По отношение на т.нар. служебно правителство, ние имаме съвсем друг модел. И имаме нюанси в разделянето на двете колегии (във ВСС - бел. ред.) или двата съвета", коментира Чолаков.
Според него очакваният общ конституционен проект ще е платформа за дебат, в който място имат всички парламентарни формации: "Това не е игра на управляващи и опозиция, постигане на консенсус означава никой да не се опитва да надделява и никой да не казва: Ще приемете моя текст или еди-какво си".
На призива на председателя на Конституционна комисия за солидарно участие в предстоящите обсъждания от БСП и "Възраждане" отговориха:
"Ще участваме активно, конструктивна позиция ще имаме, а колко ще бъдем солидарни с направените предложения, това ще стане ясно, след като ги представите", каза Мая Димитрова от левицата.
"От "Възраждане" няма как да сме солидарни със забиването на последните пирони в ковчега на българската държавност", беше категоричен Златан Златанов от "Възраждане".
Какво е становището на ИТН не стана ясно, защото от партията на Слави Трифонов отказаха участие в комисията. А тя - декларира председателят ѝ Радомир Чолаков, наесен ще предостави терен за среща на политически и експертни мнения по конституционните промени. Амбицията е до Нова година те да са факт.
Снимка: БТА