Противодействие на незаконната миграция: по-добро управление на границите на ЕС
Притокът на мигранти и сигурността на външните граници е предизвикателство за Европа. Научете повече за това как парламентът се справя със ситуацията.
За да противодейства на незаконната миграция, ЕС засилва граничния контрол, подобрява управлението на новопристигащите и прави връщането на нелегалните мигранти по-ефективно. Освен това работи за насърчаване на законната трудова миграция и по-ефективно разглеждане на молбите за убежище.
Какво е незаконна миграция?
Незаконната миграция е движението на хора от държави извън ЕС през границите на ЕС, без да се спазват законовите изисквания за влизане, престой или пребиваване в една или повече държави от ЕС.
Брой нелегални преминавания на границата на Европа
През 2015 г. се наблюдава значително увеличение на броя на незаконните преминавания на границата на ЕС. Според данни на Frontex, граничната агенция на ЕС, е имало повече от 1,8 милиона незаконни преминавания на границата, най-големият брой, регистриран някога. Оттогава броят на незаконните преминавания на границата е намалял значително.
През 2021 г. около 140 000 души са влезли нелегално в ЕС. Намалението се дължи на няколко фактора, като например засилените мерки на ЕС за граничен контрол, сътрудничеството между страните от ЕС и намаляването на броя на бежанците, бягащи от конфликтни зони.
Укрепване на управлението и сигурността на външните граници на ЕС
Липсата на контрол по вътрешните граници в Шенгенското пространство трябва да върви ръка за ръка с компенсаторни мерки за укрепване на външните граници. Членовете на ЕП подчертаха сериозността на ситуацията в резолюция, приета през април 2016 г.
Систематични проверки за всички по външните граници на ЕС и Шенген
Систематичните проверки по външните граници на ЕС на всеки, който влиза в Съюза – включително граждани на ЕС – бяха въведени през април 2017 г. През октомври 2017 г. Парламентът подкрепи обща електронна система за ускоряване на проверките по външните граници на Шенгенското пространство и за регистриране на всички извън ЕС пътници.
Etias: разрешение за пътници извън ЕС, освободени от виза
Европейската система за информация и разрешаване на пътувания (Etias) е електронна програма за премахване на визите, която ще изисква от пътуващите от държави, освободени от визи, да получат електронно разрешение за пътуване , преди да пътуват до ЕС. Разрешението ще бъде валидно за три години или до изтичане на паспорта и ще позволява многократно влизане в Шенгенското пространство за престой до 90 дни в рамките на период от шест месеца. Очаква се да бъде пуснат на пазара през 2024 г.
Реформа на процедурите за гранична проверка на ЕС за незаконни мигранти
През април 2023 г. Парламентът одобри позицията си относно преразглеждането на процедурата по външните граници за управление на незаконни мигранти и сега ще започне преговори със Съвета. Промените имат за цел по-добро справяне със сложността и предизвикателствата на управлението на миграцията, като същевременно гарантират, че правата и нуждите на незаконните мигранти се зачитат и защитават.
Той предлага възможността за по-бърза и опростена процедура за молби за убежище непосредствено след проверка. Те трябва да бъдат завършени за 12 седмици, включително обжалванията. В случай на отхвърляне или отхвърляне на иск, неуспешният кандидат трябва да бъде върнат в рамките на 12 седмици.
Новите правила също ще ограничат използването на задържане. Докато молбата за убежище се разглежда или се обработва процедурата по връщане, кандидатът за убежище трябва да бъде настанен от държавата от ЕС. Задържането трябва да се използва само в краен случай.
Държавите от ЕС ще трябва да създадат независими механизми за наблюдение и оценка на условията на приемане и задържане с цел гарантиране на спазването на европейските и международните закони за бежанците и правата на човека.
Проверка на мигранти на границата на ЕС
През април 2023 г. Парламентът също одобри своята позиция за преразглеждане на регламента за скрининга. Евродепутатите вече са готови да започнат преговори със страните от ЕС. Ревизираните правила за проверка ще се прилагат на границите на ЕС за хора, които не отговарят на условията за влизане в държава от ЕС и които кандидатстват за международна закрила на гранично-пропускателен пункт. Те включват идентификация, пръстови отпечатъци, проверки за сигурност и предварителна оценка на здравето и уязвимостта.
Процедурата по скрининг трябва да отнеме до пет дни или 10 в случай на кризисна ситуация. След това националните органи ще решат или да предоставят международна закрила, или да започнат процедура за връщане.
Европейска агенция за гранична и брегова охрана
През декември 2015 г. Европейската комисия представи предложение за създаване на Европейска гранична и брегова охрана с цел засилване на управлението и сигурността на външните граници на ЕС и подпомагане на националната гранична охрана.
Новата агенция, която стартира през октомври 2016 г., обедини Frontex и националните органи, отговорни за управлението на границите. Има планове до 2027 г. агенцията да разполага с постоянен корпус от 10 000 граничари.
Фонд за интегрирано управление на границите
В резолюция, приета през юли 2021 г., Парламентът одобри обновения Фонд за интегрирано управление на границите (IBMF) и се съгласи да разпредели 6,24 милиарда евро за него. Новият фонд трябва да помогне за подобряване на капацитета на държавите членки в управлението на външните граници, като същевременно гарантира спазването на основните права. Той също така ще допринесе за обща, хармонизирана визова политика и ще въведе защитни мерки за уязвимите хора, пристигащи в Европа, по-специално непридружените деца.
Фондът ще работи в тясно сътрудничество с новия Фонд за вътрешна сигурност, като се фокусира върху борбата с тероризма, организираната престъпност и киберпрестъпността. Фондът за вътрешна сигурност също беше одобрен от парламента през юли 2021 г. с бюджет от 1,9 милиарда евро.
Контрол на вътрешните граници
Държавите от ЕС възстановяват граничния контрол в рамките на Шенгенското пространство през последните няколко години и този контрол често продължава за дълги периоди. За да запази свободното движение, като същевременно се справи с истинските заплахи за сигурността, Комисията представи предложение през 2021 г.
През октомври 2023 г. Парламентът постигна съгласие по своята позиция и гласува за започване на преговори със Съвета.
Като алтернатива на вътрешния граничен контрол, новите правила насърчават полицейското сътрудничество в граничните региони за справяне с неразрешените движения в рамките на Шенгенското пространство. Задържаните граждани на държави извън ЕС с нелегален статут често пристигат от друга държава от ЕС, така че ако двете държави провеждат съвместни патрули, незаконните мигранти може да бъдат прехвърлени обратно в първата държава от ЕС. Депутатите искат да изключат няколко категории, включително непридружени непълнолетни, от подобни връщания.
Евродепутатите също предлагат ясни критерии за налагане на контрол по вътрешните граници в отговор на сериозни заплахи. Необходима е обоснована причина, като установена и непосредствена заплаха от тероризъм, преди да може да се въведе контрол на вътрешните граници, като срокът за такъв контрол е до осемнадесет месеца. Ако заплахата продължава, с решение на Съвета може да бъде разрешен допълнителен граничен контрол.
Предложението също така позволява повторно въвеждане на граничен контрол в няколко държави за период до две години, когато Комисията получи известия за особено сериозна заплаха, засягаща много страни едновременно.
По-ефективно връщане на нередовни мигранти
Европейски пътен документ за връщане на мигранти с неуреден статут
През септември 2016 г. Парламентът одобри предложение на Комисията за стандартен документ за пътуване в ЕС за ускоряване на връщането на граждани на държави извън ЕС, пребиваващи незаконно в ЕС без валидни паспорти или лични карти. Регламентът е в сила от април 2017 г.
Шенгенската информационна система
Шенгенската информационна система беше подсилена през ноември 2018 г., за да помогне на страните от ЕС при връщането на незаконно пребиваващи граждани на държави извън ЕС в тяхната страна на произход. Сега включва:
сигнали за решения за връщане от страни от ЕС
националните органи, отговорни за издаването на решения за връщане, имат достъп до данни от Шенгенската информационна система
гаранции за защита на основните права на мигрантите
Директива на ЕС за връщане
Директивата на ЕС за връщане е основният законодателен акт, който определя процедурите и критериите, които държавите от ЕС трябва да прилагат, когато връщат хора извън ЕС, които са пребивавали незаконно.
От септември 2018 г. ЕС работи за преразглеждане на Директивата на ЕС за връщане с цел намаляване на продължителността на процедурите за връщане, осигуряване на по-добра връзка между процедурите за убежище и връщане и предотвратяване на укриването.
Новите разпоредби имат за цел да определят риска от укриване, който е рискът мигрант да се опита да се укрие от властите, докато се взема решение за неговия статут. Изменените правила налагат задължения на мигрантите да сътрудничат на властите. Те също така изискват държавите от ЕС да създадат система за управление на връщането.
В доклад, приет през декември 2020 г., евродепутатите призоваха за по-добро прилагане на Директивата на ЕС за връщането, призовавайки държавите от ЕС да зачитат основните права и процедурните гаранции при прилагането на законодателството на ЕС относно връщанията, както и да дадат приоритет на доброволните връщания.
Очаква се евродепутатите да гласуват позицията си относно промените в Директивата за връщане през декември 2023 г.
Предотвратяване на незаконната имиграция чрез справяне с първопричините за миграцията
Конфликтите, преследването, етническото прочистване, крайната бедност и природните бедствия могат да бъдат основните причини за миграцията. През юли 2015 г. евродепутатите призоваха ЕС да приеме дългосрочна стратегия, която да помогне за противодействието на тези фактори.
За да се справят с първопричините за миграцията, на 6 юли 2017 г. евродепутатите подкрепиха схема на ЕС, която има за цел да мобилизира 44 милиарда евро частни инвестиции в съседните страни и в Африка.
Новата Агенция на ЕС за убежището и Фонд за убежище, миграция и интеграция
Агенцията на ЕС за убежище, известна преди като Европейска служба за подкрепа в областта на убежището, отговаря за подкрепата на страните от ЕС при прилагането на Общата европейска система за убежище.
Фондът за убежище, миграция и интеграция (ФУМИ) е финансов инструмент, който подкрепя усилията на ЕС за управление на миграцията.
През декември 2021 г. парламентът одобри бюджета на фонда за 2021-2027 г., който се увеличи до 9,88 милиарда евро.
Споразумение за миграцията между ЕС и Турция
Споразумението между ЕС и Турция беше подписано през март 2016 г. в отговор на увеличения брой незаконни мигранти и бежанци, влизащи в ЕС през Турция след гражданската война в Сирия. Двете страни се съгласиха да осигурят подобрени условия за приемане на бежанци в Турция и да отворят безопасни и законни канали към Европа за сирийските бежанци.
Съгласно споразумението Турция се съгласи да приеме обратно всички незаконни мигранти и бежанци, които са пристигнали в Гърция от Турция след 20 март 2016 г. В замяна ЕС се съгласи да предостави финансова помощ на Турция в подкрепа на приемането на бежанци в Турция, както и за ускоряване на процеса на присъединяване на Турция към ЕС и осигуряване на визова либерализация за турски граждани, пътуващи до ЕС.
В доклад, приет на 19 май 2021 г., членовете на ЕП подчертаха важната роля на Турция като домакин на близо четири милиона бежанци, като отбелязаха, че предизвикателствата при справянето с тази криза са се увеличили поради пандемията от Covid-19. Те обаче осъдиха <a href="https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20210517IPR04118/eu-turkey-relations-are-at-a-historic-low-point-say-mepsизползването на миграционния натиск като инструмент за политическо влияние</a> след съобщенията, че властите в страната насърчават мигранти, бежанци и търсещи убежище с подвеждаща информация да поемат по сухопътния път към Европа през Гърция.