Подобряване на условията на труд на артистите и културните работници

Европейски Парламент
24.10.2023 / 14:39

Във вторник евродепутатите приеха предложение за рамка на ЕС за подобряване на условията на живот и работа на културните и творчески работници.

 

В проект на законодателна инициатива, приет с 43 гласа „за“, пет „против“ и трима „въздържал се“, членовете на ЕП подчертават несигурните условия на труд и несигурния правен статут на артистите и другите професионалисти в културните и творческите сектори (CCS) в няколко европейски държави и изискват законодателни инструменти за адресирайте проблема.

Членовете на ЕП казват, че работата на професионалистите в областта на CCS често се характеризира с висока трансгранична мобилност, като в същото време няма лесна преносимост на техните социалноосигурителни права. Те също така подчертават, че пропуските между националните социални системи, националните дефиниции на творците и други правила създават несправедливи условия.

 

Законодателната инициатива

Докладът призовава за създаване на правна рамка на ЕС за подобряване на социалните и професионални условия в CCS. Тази рамка ще включва:

- директива за достойни условия на труд за професионалистите в CCS и правилното определяне на техния статус на заетост;

- европейска платформа за подобряване на обмена на най-добри практики и взаимното разбирателство между държавите-членки за подобряване на условията на труд и социална сигурност с участието на социалните партньори;

- адаптиране на програми на ЕС, които финансират творци, като Creative Europe, за включване на социални условия, за да допринесат за спазването на европейските, националните или колективните трудови и социални задължения.

 

Цитати

„Нивото на несигурност в сектора е ужасно от години, но кризата с COVID-19 показа, че ситуацията за специалистите по CCS е просто неустойчива. Наша отговорност е да даваме смислени решения на професионалисти, които издържат много, но те ни дават всичко, сектор, който трябва да подхранваме, защото без култура нашият съюз няма душа“, каза съдокладчикът на Комисията по култура и образование Доменек Руис Девеса (S&D, ES) .

„Работя като художник от години и съм много наясно с предизвикателствата и ползите, които носи със себе си. Културният и творческият сектор са от решаващо значение за създаването на европейска солидарност и идентичност и трябва да инвестираме в нови европейски конкурси, за да доближим културата на ЕС до неговите граждани. Парите за културна и творческа работа са инвестиция, а не разход“, каза съдокладчикът на Комисията по заетостта и социалните въпроси Антониус Мандерс (ЕНП, Нидерландия).

 

Следващи стъпки

Парламентът ще гласува тази законодателна инициатива на пленарната сесия през ноември в Страсбург. След това Комисията ще разполага с три месеца, за да отговори, като или информира ЕП за стъпките, които планира да предприеме, или като посочи причини за всеки отказ да предложи законодателна инициатива в съответствие с искането на ЕП.

 

Заден план

Европейският парламент призовава за създаване на обща дефиниция и минимални социални стандарти за артисти и културни работници от 2021 г. Съгласно Договора от Лисабон Европейският парламент има право на законодателна инициатива, което му позволява да поиска от Комисията да представи предложение .

Нетипичните модели на работа и нередовните доходи в CCS водят до проблеми като слаба социална защита, липса на достойни условия на труд и по-малко възможности за социално договаряне, което прави професионалистите в културния и творческия сектор уязвими към злоупотреби с подизпълнители, фалшива самостоятелна заетост, нископлатена или неплатена работа и договори за принудително изкупуване. Новите цифрови технологии, като генеративния AI, също създават предизвикателства за професионалистите в CCS.

Източник: https://www.europarl.europa.eu/
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев