Право на ремонт: стимули за потребителите да ремонтират, вместо да заменят
Комитетът по вътрешния пазар прие своята позиция относно новите мерки за укрепване на правото на ремонт и насърчаване на устойчивото потребление.
В сряда комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите прие своята позиция относно новото „право на ремонт“ за потребителите с 38 гласа „за“, 2 „против“ и нито един въздържал се. Предложението има за цел да насърчи ремонтите по време и след законовия гаранционен период на продукта и да насърчи нова култура на ремонт.
Поправка пред други лекарства
Продавачите ще бъдат длъжни да предлагат безплатен ремонт в рамките на законовия гаранционен срок, освен когато той е по-скъп от замяната, е фактически невъзможен или е неудобен за потребителя, според приетия текст. Членовете на ЕП подкрепиха стимули за потребителите да избират ремонт пред замяна в рамките на периода на отговорност, като например удължаване на законовата гаранция с една година за ремонтирани продукти. Евродепутатите също така искат държавите-членки да насърчават ремонта чрез финансови стимули като ваучери и национални фондове за ремонт.
Извън законовата гаранция
Производителите ще бъдат задължени да ремонтират определен брой продукти (напр. битови перални машини, прахосмукачки, смартфони, велосипеди), дори ако попадат извън обхвата на законова гаранция. За да насърчат това, евродепутатите искат ремонтите да се извършват в разумен срок и производителите да могат да предлагат резервни устройства за заем на потребителите. Ако даден продукт не може да бъде поправен, производителите могат да предложат ремонтиран вместо това, казват евродепутатите.
По-прозрачен и конкурентен пазар на ремонти
Независими сервизи, обновители и крайни потребители ще получат достъп до всички резервни части, информация и инструменти на разумна цена през целия живот на продукта. Според евродепутатите това ще засили конкуренцията, ще намали разходите за ремонт и ще даде на потребителите по-голям избор.
Информация за ремонтни услуги и условия
Националните онлайн платформи биха позволили на потребителите да намерят местни сервизи (напр. кафенета за ремонт) и продавачи на обновени стоки. Потребителите могат също така да получат преглед на условията за ремонт на всяко устройство, включително информация за сервиза, максималната цена и необходимото време, и след това ще могат да сравняват различни оферти.
Цитат
Докладчикът Рене Репаси (S&D, Германия) каза: „Днес установихме директни задължения за ремонт за производителите и въвеждаме нови стимули за потребителите да изберат ремонт. Засилихме ролята на независимите сервизи и ги поставихме в центъра на подобряването на ремонта в Европа. Чрез по-добър достъп до подходяща техническа информация за ремонт и достъпни резервни части за сервизите, включително насърчаване на 3D печат за части, по-голямата конкуренция ще намали разходите за ремонт. Съчетахме това със задължение на държавите-членки да създадат финансови стимули за стартиране на сектора на ремонтите."
Следващи стъпки
Проектомандатът ще бъде гласуван от евродепутатите на пленарната сесия на 20-23 ноември. След като Съветът приеме своята позиция, преговорите по окончателния текст могат да започнат.
Заден план
Според Комисията преждевременното изхвърляне на жизнеспособни потребителски стоки генерира 261 милиона тона CO 2 еквивалентни емисии, използва 30 милиона тона ресурси и води до 35 милиона тона отпадъци в ЕС всяка година. В същото време потребителите, които избират замяна вместо ремонт, губят приблизително 12 милиарда евро годишно.
Предложението за право на поправка, за което Парламентът призовава повече от десетилетие, допълва други инициативи на ЕС, които преследват целта на Европейския зелен пакт за устойчиво потребление и кръгова икономика, а именно регламента за екодизайна и директивата за овластяване на потребителите за зелен преход.