Необходими са нови правила на ЕС, за да направят цифровите платформи по-малко пристрастяващи

Европейски Парламент
25.10.2023 / 14:34

Депутатите вдигат тревога относно пристрастяващите характеристики на дизайна на определени цифрови услуги и призовават за насърчаване на етичния дизайн по подразбиране.

 

В сряда комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите прие проектодоклад (с 38 гласа „за“, нито един „против“ и 1 „въздържал се“), предупреждаващ за пристрастяващия характер на някои цифрови услуги, като онлайн игри, социални медии, стрийминг услуги и онлайн пазари, които използват уязвимостите на хората, за да привлекат вниманието им и да осигурят приходи от техните данни.

 

Ефекти върху психичното здраве

Докато социалните медии могат да повлияят на обществото по положителен начин (напр. увеличаване на ефективността, достъпността, свързаността), техният пристрастяващ дизайн може да причини физически, психологически и материални вреди (загуба на концентрация и когнитивни способности, прегаряне, стрес, депресия, ограничена физическа активност). Депутатите са особено разтревожени от въздействието на цифровата зависимост върху децата и юношите, които са по-уязвими към тези симптоми, и призовават за повече изследвания и регулиране в тази област.

 

Необходими са нови правила на ЕС

Евродепутатите смятат, че последните правила като Закона за цифровите услуги (DSA) и Закона за изкуствения интелект не са достатъчни, за да регулират проблема с пристрастяващия дизайн. Те призовават Комисията да запълни съществуващите правни пропуски и да представи ново законодателство по темата. Ако това не бъде разгледано, казват те, парламентът трябва да използва правото си на законодателна инициатива.

В допълнение, евродепутатите казват, че вредните пристрастяващи техники, които не са обхванати от директивата за нелоялни търговски практики (напр. безкрайно превъртане, автоматично възпроизвеждане по подразбиране, постоянно натискане и известия за разписка за четене), трябва да бъдат разгледани и забранени от Комисията.

 

Етичен по дизайн

Евродепутатите искат компаниите да бъдат задължени да разработват етични и справедливи цифрови продукти и услуги „по дизайн“ без тъмни модели, подвеждащ и пристрастяващ дизайн. Комисията трябва да предложи цифрово „право да не бъдете обезпокоявани“ и да създаде списък с добри дизайнерски практики като: „помислете, преди да споделите“; изключване на известията по подразбиране; хронологични емисии; режим на сивата скала; предупреждения или автоматични заключвания след предварително зададено време на използване (по-специално за непълнолетни); обобщения на общото време на екрана. Образователните насоки и кампаниите за повишаване на осведомеността трябва да насърчават стратегии за самоконтрол, за да помогнат на хората да развият по-безопасно онлайн поведение и здравословни навици.

 

Цитат

Докладчикът Ким Ван Спарентак (Зелени/ЕСА, Нидерландия) каза: „Никаква самодисциплина не може да победи пристрастяващия дизайн, на който всички сме подложени днес. Проблемното използване на смартфони засяга вниманието и развитието на мозъка от ранна възраст. Това е едно от предизвикателствата на нашето време. Ако не се намесим сега, това ще има огромно въздействие върху бъдещите поколения. Вече имаме строги правила за здраве и безопасност за храна, алкохол и тютюн, за да защитим здравето си. Сега ЕС трябва да се заеме с пристрастяващия дизайн!“

 

Следващи стъпки

В момента Европейската комисия извършва оценка, за да види дали има нужда от актуализиране на определено законодателство за защита на потребителите, за да гарантира високо ниво на защита в цифровата среда. Резултатите се очакват през 2024 г. Докладът по собствена инициатива на Парламента, след като бъде приет на пленарно заседание, ще бъде включен в текущата проверка на годността.

 

Заден план

Пристрастяващи дизайнерски функции (напр. безкрайно превъртане, издърпване за опресняване, безкрайни видеоклипове с автоматично възпроизвеждане, насочени известия, временно налични истории, харесвания, разписки за четене) играят върху уязвимостите и желанията на хората и ги подтикват да отделят повече време за тези платформи.

Проблемното използване на смартфон или интернет е свързано с по-ниско удовлетворение от живота и симптоми на психично здраве като депресия, ниско самочувствие, телесни и хранителни разстройства, тревожност, стрес, пренебрегване на семейството и приятелите, загуба на самоконтрол, липса на сън и обсесивно-компулсивни симптоми, като децата и младите хора са най-уязвими. Някои изследвания също така свързват проблематичното използване на социални медии от подрастващите със симптомите на разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD).

Източник: https://www.europarl.europa.eu/
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев