Министър Шалапатова откри базар за мартеници в подкрепа на деца и възрастни в уязвимо положение
„Подкрепата за децата и семействата е изключителна важна кауза за цялото правителство“, заяви министърът на труда и социалната политика д-р Иванка Шалапатова при откриването на благотворителен базар за празника Баба Марта в подкрепа на хора в уязвимо положение заедно с министрите на спорта Димитър Илиев и на отбраната Тодор Тагарев. Паралелно с базара във фоайето на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) беше открита изложба с фотографии на ученици, участвали в конкурса „Светът, който носи усмивки!“, организиран от МТСП в партньорство с Министерството на образованието и науката.
„Често се говори, че България е бързо топяща се нация. Нашето правителство обаче има амбицията да реализира успешна демографска политика, а тя започва с по-адекватната грижа за хората в нужда“, каза министър Шалапатова. „Нашият екип започна изработването на Националната стратегия за детето, защото в последните години България беше единствената страна в Европейския съюз, която нямаше такъв документ. Възрастните имат отговорност да направят страната по-добра за децата“, добави Иванка Шалапатова.
Тя обяви, че ще подари на премиера, вицепремиера и целия Министерски съвет от кабинета мартеници, ръчно избродирани от осмокласничката Ясмина, за която прогнозите на лекарите преди години не са давали шанс за нормално развитие поради заболяване на мозъка. „Днес тя е прекрасно дете. Нейната сила ни показва, че ако възрастните дадем на децата крила, без значение дали те имат функционални затруднения, те ще полетят. Ако обаче им кажат, че не могат да летят, те и да имат крила, няма да го направят“, каза министър Шалапатова.
По повод изложбата „Светът, който носи усмивки!“ министър Шалапатова каза, че целта е била да се разкрие светът на децата през техните очи. Организирахме много дискусии с деца в болнични заведения и училища, в центрове за настаняване от семеен тип, деца с увреждания, отбеляза тя.
В благотворителния базар на мартеници с кауза на МТСП се включиха 12 социални предприятия, социални услуги и неправителствени организации, които представиха ръчно изработени мартеници, сувенири, картички, плетени играчки и лакомства.