Закон за свободата на медиите: нов законопроект за защита на журналистите в ЕС и свободата на печата

Европейски парламент
13.03.2024 / 20:02

В сряда евродепутатите дадоха окончателна зелена светлина на ново законодателство за защита на журналистите и медиите в ЕС от политическа или икономическа намеса.

 

Съгласно новия закон, приет с 464 гласа "за", срещу 92 "против" и 65 "въздържал се", държавите-членки ще бъдат задължени да защитават независимостта на медиите и всички форми на намеса в редакционните решения ще бъдат забранени.

 

Защита на работата на журналистите

На властите ще бъде забранено да оказват натиск върху журналисти и редактори да разкриват своите източници, включително чрез задържане, санкции, обиски в офиси или чрез инсталиране на натрапчив софтуер за наблюдение на техните електронни устройства.

Парламентът добави значителни гаранции, за да позволи използването на шпионски софтуер, което ще бъде възможно само за всеки отделен случай и подлежи на разрешение от съдебен орган, разследващ тежки престъпления, наказуеми с лишаване от свобода. Дори в тези случаи субектите ще имат право да бъдат информирани след извършване на наблюдението и ще могат да го оспорват в съда.

 

Редакционна независимост на обществените медии

За да се предотврати използването на обществените медии за политически цели, техните ръководители и членове на управителните съвети трябва да бъдат избирани чрез прозрачни и недискриминационни процедури за достатъчно дълги мандати. Няма да е възможно да ги уволните преди изтичането на договора им, освен ако вече не отговарят на професионалните критерии.

Обществените медии ще трябва да се финансират по прозрачни и обективни процедури, като финансирането трябва да бъде устойчиво и предвидимо.

 

Прозрачност на собствеността

За да може обществото да разбере кой контролира медиите и какви интереси могат да повлияят на отразяването, всички новинарски и актуални издания, независимо от техния размер, ще трябва да публикуват информация за своите собственици в национална база данни, включително дали са пряко или непряко собственост на състояние.

 

Справедливо разпределение на държавната реклама

Медиите ще трябва да отчитат и средствата, получени от държавна реклама и държавна финансова подкрепа, включително от страни извън ЕС.

Публичните средства за медии или онлайн платформи ще трябва да се разпределят чрез публични, пропорционални и недискриминационни критерии. Информацията за държавните разходи за реклама ще бъде публична, включително общата годишна сума и сумата за обект.

 

Защита на свободата на медиите в ЕС от големите платформи

Евродепутатите се погрижиха да включат механизъм за предотвратяване на много големи онлайн платформи, като Facebook, X (бивш Twitter) или Instagram, от произволно ограничаване или изтриване на независимо медийно съдържание. Платформите първо ще трябва да разграничат независимите медии от не-независимите източници. Медиите ще бъдат уведомени, когато платформата възнамерява да изтрие или ограничи тяхното съдържание и ще имат 24 часа за отговор. Само след отговор (или при липса на такъв) платформата може да изтрие или ограничи съдържанието, ако то все още не отговаря на нейните условия.

Медиите ще имат възможност да отнесат случая до извънсъдебен орган за разрешаване на спорове и да поискат становище от Европейския съвет за медийни услуги (нов съвет на националните регулатори на ЕС, който ще бъде създаден от EMFA).

 

Цитати

„Значението на медийния плурализъм за една функционираща демокрация не може да бъде подчертано достатъчно“, каза докладчикът от комисията по култура и образование Сабине Верхейен (ЕНП, Германия) в пленарния дебат. „Свободата на печата е застрашена в световен мащаб, включително в Европа: убийството в Малта, заплахите за свободата на печата в Унгария и много други примери ясно доказват това. Европейският закон за свободата на медиите е нашият отговор на тази заплаха и крайъгълен камък в европейското законодателство. Той оценява и защитава двойната роля на медиите като бизнес и като пазители на демокрацията “, заключи тя.

Докладчикът от комисията по граждански свободи Рамона Стругариу (Renew, RO) каза: „Журналистите вече имат съюзник, набор от инструменти, които ги защитават, повишават тяхната независимост и им помагат да се изправят пред предизвикателствата, намесата и натиска, с който често се сблъскват в работата си. Този регламент е отговор на Орбан, Фицо, Янша, Путин и онези, които искат да превърнат медиите в свои собствени инструменти за пропаганда или да разпространяват фалшиви новини и да дестабилизират нашите демокрации. Никой журналист не трябва да се страхува от какъвто и да е натиск, когато прави своите работа и информиране на гражданите“.

 

Заден план

С приемането на този доклад Парламентът отговаря на очакванията на гражданите за ЕС, изразени в заключенията на Конференцията за бъдещето на Европа:

- да се въведе законодателство за справяне със заплахите за независимостта на медиите и да се наложат правилата на ЕС за конкуренцията в медийния сектор, за да се предотвратят големи медийни монополи, както и да се гарантира плурализъм и независимост на медиите от неправомерна политическа, корпоративна и/или чужда намеса (Предложения 27( 12));

- противодействие на дезинформацията чрез законодателство и насоки за онлайн платформи и компании за социални медии (33(5));

- защитават и подкрепят свободни, плуралистични и независими медии и гарантират защитата на журналистите (37(4)).

Източник: https://www.europarl.europa.eu/
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев