Парламентът подкрепя по-строгите правила на ЕС за безопасност на играчките
Проектоправилата имат за цел да намалят броя на опасните играчки, продавани на единния пазар на ЕС, и да защитят по-добре децата от рискове, свързани с играчките.
В сряда Парламентът одобри позицията си относно обновените правила на ЕС за безопасност на играчките с 603 гласа „за“, 5 „против“ и 15 „въздържал се“. Текстът отговаря на редица нови предизвикателства, произтичащи главно от цифровите играчки и онлайн пазаруването, и превръща съществуващата директива в пряко приложим регламент.
Забрана за вредни химикали
Фокусирайки се върху здравето и развитието на децата, предложението засилва изискванията и забраните за определени химически вещества в играчките. Съществуващата забрана за канцерогенни и мутагенни вещества или вещества, токсични за репродукцията (CRM) се разширява до химикали, които са особено вредни за децата, като ендокринни разрушители или химикали, засягащи дихателната система. Правилата също са насочени към химикали, които са токсични за определени органи или са устойчиви, биоакумулиращи и токсични. Играчките също не трябва да съдържат пер- и полифлуорирани алкилни вещества (PFAS).
Укрепване на проверките
Всички играчки, продавани в ЕС, ще трябва да имат цифров продуктов паспорт (заместващ ЕС декларацията за съответствие), в който подробно се посочва съответствието със съответните правила за безопасност. Това ще подобри проследимостта на играчките и ще направи наблюдението на пазара и митническите проверки по-прости и по-ефективни. Потребителите също ще имат лесен достъп до информация за безопасност и предупреждения, например чрез QR код. Членовете на ЕП в позицията си настояват Комисията да подкрепи и напътства производителите на играчки на МСП при извършването на оценки на безопасността и изпълнението на изискванията за продуктовия паспорт.
Безопасност, сигурност и поверителност по проект
Играчките с цифрови елементи трябва да отговарят на стандартите за безопасност, сигурност и поверителност. Евродепутатите казват, че играчките, използващи AI, попадащи в обхвата на новия Закон за изкуствения интелект, ще трябва да отговарят на изискванията за киберсигурност, защита на личните данни и поверителност. Производителите на цифрово свързани играчки трябва да спазват правилата на ЕС за киберсигурност и да вземат предвид, когато е уместно, рисковете за психичното здраве и когнитивното развитие на децата, които използват такива играчки.
Играчките също трябва да отговарят на наскоро актуализираните Общи правила за безопасност на продуктите, например, когато става въпрос за онлайн продажби, докладване на злополуки, право на потребителите на информация и средства за защита.
Цитат
Докладчикът Марион Валсман (ЕНП, Германия) каза: „Децата заслужават възможно най-безопасните играчки. С ревизираните правила за безопасност ние им даваме точно това. Защитаваме ги от невидими опасности като вредни химикали и гарантираме, че предупрежденията като възрастови ограничения са ясно видими онлайн. Нововъведеният дигитален продуктов паспорт ще гарантира, че потребителите имат достъп до необходимата им информация. В същото време търговските тайни ще бъдат защитени – силен сигнал за лоялна конкуренция и че Европа е мястото за правене на бизнес“.
Следващи стъпки
Текстът представлява позицията на Парламента на първо четене. Досието ще бъде проследено от новия парламент след европейските избори на 6-9 юни.
Заден план
Преди да пуснат дадена играчка на пазара, производителите трябва да извършат оценки на безопасността, които обхващат всички химически, физически, механични, електрически възпламенимост, хигиенни и радиоактивни опасности и потенциално излагане. Въпреки че пазарът на ЕС е сред най-безопасните в света, опасните играчки все още попадат в ръцете на потребителите. Според EU Safety Gate (системата на ЕС за бързо предупреждение за опасни потребителски продукти), играчките са най-често нотифицираната продуктова категория, представляваща 23% от всички нотификации през 2022 г. и 20% през 2021 г.