Пространство за здравни данни на ЕС в подкрепа на пациентите и изследванията

Европейски парламент
15.03.2024 / 20:06

Преговарящите от ЕП и Съвета се споразумяха за създаването на европейско пространство за здравни данни, за да се улесни достъпът до лични здравни данни и да се насърчи безопасното споделяне в обществен интерес.

 

Временното политическо споразумение за Европейско пространство за здравни данни (EHDS), постигнато рано в петък от парламента и белгийското председателство на Съвета, очертава, че пациентите ще могат да имат достъп до личните си здравни данни по електронен път в различните системи на здравеопазване в ЕС. Законопроектът също така предоставя на здравните специалисти достъп до данните на техните пациенти, въз основа стриктно на това, което е необходимо за дадено лечение, а пациентите също така ще могат да изтеглят своето здравно досие безплатно.

Електронните здравни досиета (EHR) ще включват резюмета на пациентите, електронни рецепти, медицински изображения и лабораторни резултати (така наречената първична употреба).

Всяка страна ще създаде национални услуги за достъп до здравни данни, базирани на платформата MyHealth@EU. Законът също така ще създаде европейски формат за обмен на електронни здравни досиета и ще очертае правила за качеството на данните, сигурността и оперативната съвместимост на системите за ЕЗД, които ще бъдат наблюдавани от националните органи за надзор на пазара.

 

Споделяне на данни за общото благо с предпазни мерки

EHDS ще позволи анонимизирани или псевдонимизирани здравни данни, включително здравни досиета, клинични изпитвания, патогени, здравни претенции и възстановявания, генетични данни, информация от регистъра на общественото здраве, данни за здравето и информация за здравни ресурси, разходи и финансиране, които да бъдат споделяни за обществен интерес цели (т.нар. вторична употреба). Тези причини включват научни изследвания, иновации, създаване на политики, образование и цели за безопасност на пациентите.

Споделянето на данни за рекламиране или оценка на застрахователни заявки ще бъде забранено. По време на преговорите евродепутатите гарантираха, че вторичната употреба няма да бъде разрешена по отношение на решения относно пазарите на труда (включително предложения за работа), условия за отпускане на заеми и други видове дискриминация или профилиране.

 

По-силни предпазни мерки за чувствителни данни

Законът гарантира, че пациентите ще имат думата за това как техните данни се използват и имат достъп. Те трябва да бъдат информирани при всеки достъп до техните данни и ще имат право да поискат или коригират неверни данни. Пациентите също ще могат да възразят срещу достъпа на здравните специалисти до техните данни за първична употреба, освен когато това е необходимо за защита на жизненоважни интереси на субекта на данните или на друго лице. Членовете на ЕП осигуриха правото на пациентите да се откажат от вторична употреба, с някои изключения за целите на обществения интерес, изготвянето на политики или статистиката, както и защита на правата на интелектуална собственост и търговските тайни, когато съответните данни се споделят за вторична употреба.

Националните органи за защита на данните ще наблюдават прилагането на правата за достъп до здравни данни и ще имат право да налагат глоби в случай на пропуски.

 

Цитати

Томислав Сокол (ЕНП, Хърватия), съдокладчик на комисията по околна среда, каза: „Европейското пространство за здравни данни ще постави гражданите в контрол върху техните здравни данни, като предостави безопасна рамка за съхранение и достъп до техните лични здравни досиета, които ще бъдат достъпни навсякъде в ЕС - подобряване на здравеопазването на национално и трансгранично ниво. EHDS също така ще улесни отговорното споделяне на здравни данни с изследователи - стимулирайки научните изследвания и иновациите в ЕС и гарантирайки разработването на нови лечения.“

Annalisa Tardino (ID, Италия), съдокладчик на Комитета за граждански свободи, каза: „EHDS ще допринесе за предоставянето на най-съвременни здравни грижи за пациентите навсякъде в ЕС. Успяхме да включим в текста значителни подобрения по отношение на защитата на чувствителните лични данни, по-специално с възможността пациентите да се откажат от първично и вторично използване на техните здравни данни. В това отношение мандатът на Парламента беше по-силен и предоставяше още повече гаранции, но мнозинството от политическите групи на LIBE считат, че окончателното споразумение постига баланс между обмена на здравни данни за лечение и животоспасяващи изследвания и защитата на неприкосновеността на личния живот на нашите граждани. ”

 

Следващи стъпки

Временното споразумение все още трябва да бъде официално прието от двете институции, преди да може да влезе в сила.

Източник: https://www.europarl.europa.eu/
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев