През 2023 г. близо 458 млн. лв. публични средства са инвестирани в неправителствения сектор
През 2023 г. юридически лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ) получиха приблизително 458 милиона лева публични средства от националния бюджет, европейски и други програми. Това представлява увеличение от около 78 милиона лева в сравнение с 2022 г., според данни, представени от Министерството на финансите на заседание на Съвета за развитие на гражданското общество (СРГО).
Министерствата, ведомствата и общините са инвестирали над 402 милиона лева в неправителствения сектор миналата година. Министерството на младежта и спорта (ММС) оглави списъка с финансиране на стойност над 81 милиона лева за организации с нестопанска цел. Министерски съвет е отпуснал почти 43,5 милиона лева, предимно за религиозни общности, с леко увеличение в сравнение с 2022 г. Министерството на правосъдието е разпределило повече от 19,6 милиона лева, което е с един милион лева повече от предходната година.
Министерството на културата (МК) е осигурило над 10 милиона лева за библиотеки, читалища, сдружения и фондации, въпреки че тази сума е почти наполовина по-малка от средствата, разпределени през 2022 г. За разлика от това, община Варна е инвестирала значително повече в ЮЛНЦ, отколкото Столична община, като е отделила над 15,6 милиона лева. София град остана на второ място с над 13 милиона лева, докато община Пловдив беше трета с 12,7 милиона лева.
През 2023 г. безвъзмездни средства в размер на приблизително 55,4 милиона лева са били изплатени на НПО от европейски и други програми. Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ осигури почти 16 милиона лева, основно насочени към проекти на организации на общинско ниво. Програма „Добро управление“ предостави 12,5 милиона лева, предимно за проекти на организации на общинско ниво. Близо 83% от финансираните по европейски програми ЮЛНЦ са сдружения и фондации в обществена полза, докато една десета от общата сума е получена от читалища.
Секретариатът на СРГО планира да извърши анализ на ефективността на средствата, изразходвани за дейности на нестопански организации, и търси сътрудничество от членовете на Съвета за постигане на тази цел. Съветът за развитие на гражданското общество (СРГО) е консултативен орган към Министерския съвет, създаден по Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Неговата основна цел е разработването и прилагането на политики за подкрепа на развитието на гражданското общество.