Министър-председателят Димитър Главчев увери българските граждани, че няма никакво намерение да се изпращат български войски в Украйна
Министър-председателят Димитър Главчев увери българските граждани, че няма никакво намерение да се изпращат български войски в Украйна и че такава тема нито е обсъждана, нито предстои да бъде обсъждана. Той направи това изявление в Народното събрание, представяйки българската позиция за предстоящата Среща на върха на НАТО във Вашингтон.
Главчев припомни думите на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, че Алиансът е отбранителен съюз и е намерен начин да се помага на Украйна, без НАТО да бъде въвлечен във войната. Той подчерта, че България е приела седем решения за подпомагане на Украйна с политически, военни, хуманитарни и възстановителни мерки, без това да компрометира отбранителните способности на страната.
Едно от основните решения на предстоящата Среща на върха ще бъде създаването на механизъм за координиране на военната помощ и обучението на украинските въоръжени сили извън територията на Украйна. Това решение не въвлича НАТО и България във войната, а осигурява устойчива подкрепа за самозащитата на Украйна.
Главчев потвърди ангажимента на България за укрепване на националната отбрана в рамките на колективната отбрана на НАТО, с акцент върху модернизацията на въоръжените сили. Той отбеляза, че тази година България ще изпълни ангажимента си за увеличаване на разходите за отбрана до 2% от БВП, с перспектива за допълнително увеличение през следващите години.
Съюзниците от НАТО ще продължат да работят за укрепване на възпиращите и отбранителни способности на Източния фланг и увеличаване на технологичната и отбранителната индустриална база. Главчев изрази подкрепа за плановете на НАТО за участие на съюзни сили в бойните групи на Източния фланг, което засилва отбранителните способности на Алианса и гарантира колективната отбрана.
Други теми, които ще бъдат обсъдени на Срещата на върха във Вашингтон, включват укрепването на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО и задълбочаването на партньорствата с държави от Азиатско-тихоокеанския регион и южното направление.