Близо 700 детски градини ще предоставят допълнителна подкрепа на деца със специални образователни потребности
Проект „Силен старт“, реализиран от Министерство на образованието и науката и финансиран по европейската програма „Образование“, ще осигури допълнителна подкрепа на приблизително 700 детски градини за деца със специални образователни потребности, изявени дарби и/или в риск. Очаква се тези детски градини да започнат да предоставят подкрепа от началото на новата учебна година, но при възможност могат да започнат и по-рано.
За да осигурят допълнителна подкрепа на децата, за които е осигурено финансиране от проекта, са наети психолози, логопеди и ресурсни учители. Тези специалисти ще помогнат за индивидуалната и групова работа за психо-социална рехабилитация, както и за подкрепа на развитието на интересите и способностите на децата с изявени дарби. Специалистите, учителите и другите педагогически специалисти ще могат да разработят и прилагат различни подходи за възпитание, социализация, обучение и отглеждане в съответствие с нуждите и интересите на детето.
Проектът включва и различни инициативи и мероприятия, за да могат родителите да бъдат активно включени в процеса на предучилищно образование и в живота на образователната институция. Интензивното взаимодействие с родителите ще се реализира на ниво детска градина, вкл. и в яслени групи, както и на ниво училище с групи за задължително предучилищно образование с цел формиране на положителни нагласи към образованието и към пълноценното участие на децата в образователния процес.
Проектът има за цел и да подкрепи трайното приобщаване на децата в предучилищното образование, за да се намали броят на отпадналите от образователната система. За постигането на тази цел децата ще бъдат включвани в допълнителни обучения по български език, занимания по интереси, спортни занимания, дейности, свързани с опазване на природата и др.
Предвидени са и обучения на над 3500 педагогически и непедагогически специалисти (медиатори и социални работници), които предоставят експертно-методическа помощ по дейностите за личностно развитие.
Общо 1500 детски градини и групи за предучилищно образование са включени в проекта, като голяма част от тях са избрали да участват в повече от една дейност. Съдействие на образователните институции ще оказват 56 експерти от съответните регионални управления на образованието. Дейностите са в подкрепа на децата и техните семейства и ще се реализират в продължение на 5 години, като в началото на учебната 2024/2025г. се предвижда те да бъдат представени публично. През този 5-годишен период във висококачественото образование и грижи в ранна детска възраст ще бъдат инвестирани 105 400 000 лв. Средствата са от Европейския социален фонд плюс и националния бюджет.
Още снимки от новината