Способността за безопасно и ефективно използване на социалните мрежи трябва да се разглежда като част от медийната грамотност

.....................................
25.11.2024 / 10:24

Способността за безопасно и ефективно използване на социалните мрежи трябва да се разглежда като част от медийната грамотност, като е важно да се работи за подобряване на тези умения. Това заяви Габриела Руменова, основател на онлайн платформата „Ние, потребителите“, пред БНР. Тя отбеляза, че социалните мрежи се развиват много по-бързо, отколкото части от обществото, които остават уязвими на техните негативни аспекти.

В контекста на заплахите за потребителите, Руменова коментира австралийски законопроект, който предвижда забрана на достъпа до социални мрежи за лица под 16 години и глоби до 50 млн. австралийски долара за платформи като X, Instagram, TikTok и Snapchat при системни нарушения. В Европа също се обсъждат мерки за ограничаване на достъпа на подрастващите до социални мрежи. Идеите включват изисквания за минимална възраст, създаване на защитени подплатформи за деца и по-строга проверка при регистрация, за да се предотврати злоупотреба с данни за възраст.

В ЕС вече има правила, които забраняват достъпа до социални мрежи за лица под 16 години без родителско съгласие. Някои държави, като Франция, Испания и Нидерландия, са въвели по-ниски възрастови ограничения, но също изискват съгласие от родителите. Датският премиер дори предложи да се забрани достъпът до социални мрежи за всички под 15 години в ЕС.

Ключовият момент в австралийския законопроект е, че за първи път платформите, а не родителите, ще носят отговорност за ограничаването на достъпа на деца. Технологичните компании ще трябва да докажат, че са предприели ефективни мерки за предотвратяване на регистрацията на непълнолетни, с цел намаляване на вредното въздействие върху тяхното здраве и психическо състояние.

Снимка: pexels.com
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев